top of page
_MG_1318.jpg

איך להאיר את המשרד?

 

רק בגלל שיש לכם עסק, אין פירושו שעליכם להתרכז בהיבט הפונקציונאלי של התאורה בלבד! ויש לכך לא מעט סיבות טובות...
בתהליך עיצוב הפנים של המשרד, משחקת התאורה תפקיד מרכזי. בין אם המדובר בעסק קטן או גדול, תכנון מערך התאורה חייב לתמוך בפעילות השוטפת של העובדים. תאורה נכונה אף תתרום רבות למראה האסטטי של המשרד, ותמשוך את תשומת הלב לפריטי עיצוב מיוחדים, לאביזרי ריהוט יוקרתיים, ואפילו לגוונים המאפיינים את העיצוב האדריכלי. חשוב לא פחות בעת תכנון התאורה הוא אלמנט ההוצאה הכספית לטווח רחוק, היות וההוצאה הכרוכה בתאורה היא אחת ההוצאות המרכזיות של בית העסק. בהתחשב בשיקולים אלה, כדאי להפקיד את תהליך התכנון האדריכלי בידי מעצב פנים מקצועי, שיידע לתת מענה הן לדרישות האסטטיות והן להיבט הפונקציונאליות לצד שיקולי חיסכון באנרגיה.

 

 

מורל ותדמית עסקית

 

תהליך עיצוב הפנים של תאורת המשרד מתייחס לקביעת מיקום גופי התאורה במשרד, ולסוג המנורות בהן ייעשה שימוש. עיצוב פנים אופטימאלי של התאורה יתרום משמעותית למורל העובדים, יגביר את התלהבותם מהעשייה היומיומית ואת תפוקתם, ובשורה התחתונה- יניב יותר הכנסות לבית העסק.

 

עצת האדריכלים עמידן - קוטלוביץ: כדי להגביר באמצעות התאורה את הפרודוקטיביות של העובדים, יש לשים דגש על קיומו של מספיק אור בהיר ונעים, שלא יגרום לעובדים לאמץ את עיניהם. אפקט שכזה יושג על ידי קומבינציה אופטימאלית של אור ישיר ובלתי ישיר, כיון שאור רב מידי בנקודה מסוימת ייצור "כתם" של צל מאחורי הגוף המואר (מחיצה למשל), ואילו אור ישיר מועט מידי עשוי ליצור אפלולית בחדר.

 

גובה החדר, אורכו ורוחבו, יתוו את הבסיס לאיזון העדין של 'פסי' האור שיפיצו גופי התאורה הממוקמים בחלל. אלמנטים דקורטיביים של תאורה,"כיסים" בקירות ליצירת משחקי אור וצל, גופי תאורה השופכים אור (תרתי משמע) על פריטים מיוחדים – כל אלה יתרמו ליצירת התדמית העסקית, ויפיצו לא רק אור, כי אם גם מסר מזמין ללקוחות החברה. ישנם שלושה מקומות בהם כדאי במיוחד להרשים את הלקוחות באמצעות העיצוב האדריכלי של התאורה: אזור הקבלה, חדרי ישיבות, ומשרדי הבכירים. אלו הם שלושה אזורים בהם לא רק מתבצעת פעילות עסקית מרכזית; המדובר בחדרים בהם ניתנת תשומת לב רבה יותר לאלמנטים הדקורטיביים, ולמתקני תאורה מרשימים שישלימו את האפקט העיצובי.

 

עצת האדריכלים עמידן-קוטלוביץ:האלמנטים המיוחדים של התאורה ייצרו רושם מקסימאלי באמצעות שימוש בדימרים, ואפילו על ידי שילוב של אור לבן עם כמה צבעי תאורה ליצירת אפקט מיוחד.

 

 

פונקציונאליות

 

ובצד הפרקטי של הספקטרום... – תאורת משרד אופטימאלית תתרום לביצוע תקין של העבודה על ידי אספקה של אור נטול בוהק, שיעלים נוכחותן של נקודות לבנות על מסכי המוניטורים ועל השולחנות. תוצאה כזו מושגת בדרך כלל על ידי שימוש באור בלתי ישיר המשתקף מהתקרה או מהקירות לחלל החדר הפנימי, ונוטה להתפזר מבלי להשתקף (שנית) על עצמים בחדר.

 

כמה אור נדרש באזורי העבודה?

כמות האור היא פונקציה של סוג הפעילות המתבצעת במשרד, והיא אף שתקבע את סוג המנורה בה ייעשה שימוש. במסגרת תהליך עיצוב הפנים יש לבחון תחילה את סוג והיקף הפעילות בכל אזור עבודה, ולהתקין מנורות תואמות כמו גם חסכוניות. תכנון אדריכלי מקצועי בשלב זה יבטיח חיסכון משמעותי של אנרגיה לטווח הרחוק, וחשבון חשמל נמוך יותר!

 

 

אז איך חוסכים??

 

אחת הדרכים לחסוך בחשמל באופן משמעותי היא בעזרת עשיית שימוש בדימרים ובשלטים אלחוטיים, המאפשרים לעובד  להתאים את רמת האור להעדפתו האישית, ובו בזמן לצמצם את צריכת האנרגיה. שילוב של מתקני בקרה במערכת תאורת הפנים אף הוא יעיל ביותר; באמצעות מתקן הבקרה ניתן להסב סט תאורה בודד לכמה תת מערכות עצמאיות, וזאת על ידי תכנות מתקן הבקרה להפעלה של ריבוי מערכי תאורה. את מתקן הבקרה ניתן לתפעל בעזרת שלט רחוק, וכך ליצור רמות משתנות של אור,וגם לשנות את האווירה מידי פעם...

 

עצת האדריכלים עמידן-קוטלוביץ: גובה חשבון החשמל ייקבע במידה רבה גם על ידי סוג המנורות המותקנות במשרדים. מנורות פלורוצנט מסוגים שונים, כמו גם שלל מנורות המיוצרות בטכנולוגיות חדישות ומוצעות כיום למכירה, יצמצמו באופן ניכר את מרכיב ההוצאה על חשמל.

 

מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי לפני קבלת כל החלטה הנוגעת לסוג המנורות הנדרש ולהתקנתן. אדריכל מומחה ייתן מענה מקיף לכל דרישות פרויקט עיצוב התאורה, לרבות פיקוח על עבודת קבלן החשמל בשטח.

 

 

תהליך התכנון האדריכלי של תאורת המשרד הינו מורכב, ודורש קבלת החלטות לא מעטות. חישוב מדויק של מימדי אזור העבודה ושל מידת השתקפות האור בחלל, התייחסות לאופי הפעילות של החברה,

ובחירה נכונה של סוג המנורות שיותקנו באזורים השונים – כל אלה חייבים לבוא לידי ביטוי בתהליך עיצוב הפנים.

והתוצאה: יצירת איזון בין יעילות ואסתטיקה, ובעיקר... מראה מושלם של אור!

  • Facebook
  • Instagram
  • Grey LinkedIn Icon
bottom of page